X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Alan Adı Nedir?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımAlan Adı Nedir?

Alan Adı Nedir?

Alan adı, herhangi bir sitenin adresi olarak tanımlanmaktadır. IP adresi olarak adlandırılan alan adı, sitelerin internet üzerindeki adresidir. Bu adres sayesinde bilgisayarların birbirini tanıması sağlanır. Domain olarak bilinen alan adı sayesinde artık web sitesi oluşturanlar domain satın alarak sitelerini canlı bir şekilde yönetmektedir. Fiziksel adres anlamına gelen alan adı, web sitelerindeki adreslerin rahat bir şekilde hatırlanmasını sağlar. Alan adı nedir? Sorusu hakkında bilgi alan bireysel ve kurumsal firmalar web sitelerinde alan adını kullanarak site adreslerinin daha anlamlı hale gelmesini sağlamaktadır. Alan adı sayesinde hatırlanması oldukça zor olan IP adresleri yerine kolay hatırlanabilen bir isimlendirme yöntemi gelmiştir. Böylece kullanıcılar seçmiş oldukları isimleri uzantılar yardımıyla kullanarak işlerini rahat bir şekilde yapabiliyor. Yani site adı ve site adresi olarak bilinen alan adı sayesinde tüketiciler var olan sitelere alan adını kullanarak kolay bir şekilde ulaşabiliyor.

Domain Olmasaydı Ne Olurdu?

Web sitelerinin tüketicilere hızlı bir şekilde hizmet sunabilmesi amacıyla alınan domain hizmeti, kullanıcıların hızlı bir şekilde siteye erişmelerine yardımcı olmaktadır. Alan adı nedir? Sorusunun cevabını öğrenen kullanıcılar sitelerinin tüketiciler tarafından rahat bir şekilde hatırlanabilmesi amacıyla .com, .net gibi uzantılar kullanarak hizmet sunmaktadır. Böylece tüketiciler nerede olursa olsun alan adını girerek sitelere hızlı bir şekilde ulaşabilir. Domain olmasaydı eğer insanlar siteye giriş yaparken IP numarası girmek zorunda kalırdı. Bu durum hem zaman açısından hem de hatırlanması zor sayılar olması bakımından kullanıcıların işini zorlaştırmış olurdu. Fakat alan adları sayesinde her kullanıcı sayı yazmak yerine kolay hatırlanabilen adresi girerek istedikleri sitelere erişim sağlamaktadır.

Alan Adı Kaydı Nedir?

Alan adı kaydı, kişiye özel olan web sitelerinin başkaları tarafından kullanılmaması amacıyla kişinin kendisi üzerine kayıt ettirmesine denir. Alan adı nedir? Sorusunun cevabını alan kişiler sitelerini güvenli bir şekilde kullanmak amacıyla alan adı kaydı yaptırarak hizmet sunmaktadır. Yapılan kayıtlar genellikle 1 yıllığına yapılan kiralamalar olduğundan dolayı, alan adı kaydının belirli aralıklarla yenilenmesi gerekir. Böylece hem site daha güvenli hale gelmiş olur hem de tüketiciler hızlı bir şekilde siteleri ziyaret etmiş olur.


Top