X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

E- Ticaret Nedir?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımE- Ticaret Nedir?

E- Ticaret Nedir?

E- ticaret, internetin hayatımıza girmesinin ve kullanımının yaygınlaşmasının ardından ortaya çıkan bir kavramdır. Bu kavram sayesinde ticaret hayatı tamamen dijital ortama aktarılmıştır. Online olarak yapılan e- ticaret, ürün veya hizmetlerin birçok ödeme yöntemiyle birlikte satışının yapılmasını sağlar. Alıcı ve satıcı arasındaki iletişimin artmasına yardımcı olan e- ticaret sayesinde artık alışveriş yapmak daha kolay hale gelmiştir. E- ticaret nedir? Sorusu hakkında bilgi alan kişiler artık ticareti dijital ortama taşıyarak hizmet sunmaya devam etmektedir. İşletmeler için vazgeçilmez bir ticaret yöntemi olan e- ticaret sayesinde satışlar daha fazla olmakta ve hızlı ödemeler gerçekleşmektedir. Satış kanalı olarak nitelendirilen e- ticaret özellikle küçük ve orta ölçekli olan işletmeler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Güvenilir ticaretin gerçekleştiği e- ticaret sayesinde site sahipleri ürünlerini elektronik ortamda rahat bir şekilde pazarlayabiliyor.

E- Ticaret Nasıl Kurulur?

E- ticaret, sanal ortamda yapılan ticaret olduğundan dolayı, insanlar bulundukları yerden ticaretlerini yapabiliyor. 1995 yılından itibaren hayata girmeye başlayan e- ticaret sayesinde artık siteler 7/24 açık tutularak ziyaretçi kazanılmaktadır. Dünyanın her yerinden kullanıcıların siteye rahat bir şekilde ulaşmaları sayesinde ürün veya hizmet tanıtımı kolay bir şekilde yapılabiliyor. E- ticaret nedir? Sorusunun cevabını alan tüketiciler zaman kaybetmeden e- ticaretin nasıl kurulacağını araştırmaya başlamıştır. E- ticaret kurmak için öncelikle bir şirkete sahip olunması gerekir. Eğer aktif bir şekilde hizmet veren şirket bulunuyorsa e-satış gibi alanlar eklenmelidir. Bunun dışında öncelikle şirket kurularak işe başlanmalıdır. Bu aşamada vergi mükellefi olunacağından dolayı, şirketi kurduktan sonra tüketici haklarını korumak ve işlemleri kayıt altına almak için Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi kaydının yapılması gerekir.

Ticaret Yapmak İçin Hangi İşlemler Yapılmalıdır?

E-ticaret, güvenilir ticaretin yapılmasını sağlayan bir hizmettir. Teknolojinin gelişmesinin ardından aktif bir şekilde rol alan ve insanların ticaretini internet üzerinden yapmalarını sağlayan e- ticaret, internet üzerinden satış yapmak isteyenler için vazgeçilmez bir hizmettir. Bu yüzden belirli bir sermayeyle e- ticaret sitesi kurmak isteyenler bazı işlemleri yaparak daha canlı bir ticarete atılabilir. Ticaret yapmak için öncelikle;

  • Şirket kurulmalı
  • E- ticaret sitesi için yazılım hizmeti alınmalı
  • Alan adı alınmalı
  • Hosting kullanılmalı

Bu işlemlerin ardından yavaş yavaş ticaret gelişerek dünya çapında hizmet veren bir siteye sahip olabilirsiniz. E-ticaret nedir? Sorusunun cevabını öğrenenler profesyonel bir şekilde site kurdurarak çalışmalarına başlamaktadır. Özellikle SSL sertifikası sayesinde sitenin etkinliği doğrulanarak sitelerin güvenilir oldukları gösterilmektedir. Kısacası e- ticarete atılmak için öncelikle başarılı bir şekilde site kurulumu yapılarak müşteri potansiyeli kazanılmalıdır.

E- Ticaret İçin Sektör Belirlenmeli Mi?

Ticareti online bir şekilde yapmak isteyenlerin ilk olarak hangi sektörde hizmet vermek istediklerini belirlemeleri gerekir. Çünkü e- ticaret için sektör belirlenmezse ticaret karmaşık bir hale gelir. Bu yüzden yeni baştan iş kuranlar öncelikle hangi sektörde ticaret yapacaklarına karar vermelidir. Farklı stratejilerin belirlenmesinin ardından ticaret alanı genişletilebilir. E-ticaret nedir? Sorusunun cevabını alan bireysel veya kurumsal firmalar artık ürünlerini satmak için kendilerine özgü site kurmaktadır. E-ticaret için site kurulumu oldukça önemlidir. Arama motorlarında ön plana çıkarak rakiplerinin önüne geçmek isteyenlerin mutlaka dört dörtlük site tasarımı yapmaları gerekir. E- ticaret için yapılan siteler ticaretin daha hızlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır. E- ticaret sitelerinde müşteri desteği, ürün, kargo süreci, sipariş gibi süreçler yönetileceğinden dolayı, müşteriler alışverişlerini daha kolay bir şekilde yapmaktadır. Bu yüzden e- ticarete başlamak için şirkete sahip olmak ve site kurulumu yapmak oldukça önemlidir.


Top